Asia Sudoku Championship 2018

01. ASC 2018

Welcome to the official website of the Asia Sudoku Championship(ASC).
It is approved by the WPF as one of the official competition in Asia.
Korea Puzzle Association(KPA) is of hosting the championship in Jeju Island, Korea.

KPA invites all Asian countries which are ready for enjoying the Sudoku in Korea.
Come and enjoy the puzzles!
And let’s share the cultures each other.

After the festival in Jeju, you will have the good memories with us.
We wish we can see soon here.

02. Schedule

Asia Sudoku Championship 2018

 All meals will be arranged at the restaurant as bellows

• Breakfast :
07:00 to 09:00 from 2nd to 5th of Feb
• Lunch :
12:00 to 14:00 from 2nd to 4th of Feb
• Dinner :
19:00 to 20:00 from 2nd to 4th of Feb
• Barbeque Party :
19:00 to 21:00 on the 2nd of Feb

 Total schedule will be as bellows

Total schedule will be as bellows
Friday 2nd of Feb Arrivals
15:00~18:00 Registration Desk
19:00~21:00 Barbeque Party in the garden
Saturday 3rd of Feb 10:00~17:00 ASC individual round
17:30~19:00 ASC team round
Sunday 4th of Feb 09:30~15:00 Tour
15:00~17:00 Shopping
19:00~21:00 Awards Ceremony & Cultural Exchange
Monday 5th of Feb Departure

03. Participation

As the ASC is authorized by World Puzzle Federation(WPF), according to WPF’s regulations, only the member of WPF can take part in the competition, so please contact WPF(http://worldpuzzle.org) if you are not a member yet.
In order to compete in the championship, individuals should contact their national member to the World Puzzle Federation(WPF), as listed on the WPF Members’ Page on the website, www.worldpuzzle.org/members/official-members.
Each member country is obliged to conduct open, national qualifying tournaments.

 Eligibility

One can participate in the championship as a competitor(A/B/C team), captain, member of team delegation(WPF delegate or guest) or organizer.
A team consists of 4 members. Only WPF members can compete at the championship.
There are no restrictions on who can register as a non-competing guest.
Guests will be able to observe the championship in progress, and take part in all meals and activities alongside the competitors.

 Team Structure

In the championship, each country is permitted to register up to 4 official A and 4 unofficial B, C, or D competitors.
The organizers are working on the availability of additional number of non-competing guests and will update this later.

Unofficial competitors will not be listed in the official results and will not be eligible for official awards and prizes, nor for taking part in the play-offs. However, they can compete in the Under 18, Over 50 and Newcomer category officially.

Each team must consist of 4 competitors.
The official competitors of each country will form an official A-team. If there are less than 4 official competitors representing one country, they will be listed as official participants but only full A-teams will be listed in the official team results.
All the competitors who are not part of A or B team, will be merged into United Nations (UN) teams with competitors from other countries.
Only A-teams will be eligible for official team awards but all the teams will be eligible for additional unofficial prizes.

 Age Category

Four age categories are set which are 10 under, 12 under, 15 under, and over 15.
The players who would like to register as

• U10 :
have to be born after 1 January 2008,
• U12 :
have to be born after 1 January 2006
• U15 :
have to be born after 1 January 2003
• O15 :
are born before 31 December 2002

 Award Category

In each age category Top 3 of individual competition will take the certificate, trophy, and medal Top 3 of team competition will take the certificate, trophy, and medal The rest of the above winners will get the certificate and medal.

 Participation Costs

The participation costs are in Dollar as given below.

• Twin(2 in a room):
350 USD per a person
• Triple(3 in a room):
320 USD per a person
• Quadruple(4 in a room):
300 USD per a person
• Hextuple(6 in a room):
250 USD per a person

Including : Barbeque party, Meals, Coffee, Water, WiFi, All competition materials, Transportation, Sightseeing Tour, Prizes and Awards

Excluding : Airfare

 Payment

A variety of payment methods are available.
We will contact you after registration with our account in detail.

04. Registration (Printable or fill in on the website in direct)

You should download the file, fill in it, and send us it by email, asc@koreapuzzle.org.

 Players List

Age No Nation 姓名 Full Name
O15 1 China 谢金伯 XIE JINBO
U15 2 China 胡宇轩 HU YUXUAN
U10 3 China 徐元卓 XU YUANZHUO
U10 4 China 李嘉朔 LI JIASHUO
U10 5 China 姚翔文 YAO XIANGWEN
O15 6 China 黄宇 HUANG YU
U15 7 China 马迹昀 MA JIYUN
U12 8 China 邱苏喆 QIU SUZHE
O15 9 China 郭昱辰 GUO YUCHEN
U15 10 China 巩克 GONG KE
O15 11 China 朱斌熙 ZHU BINXI
O15 12 China 李书宁 LI SHUNING
U15 13 China 王诗尧 WANG SHIYAO
U10 14 China 刘芮莹 LIU RUIYING
O15 15 China 李莹 LI YING
U10 16 China 李思哲 LI SIZHE
O15 17 China 王明意 WANG MINGYI
O15 18 China 李芊子 LI QIANZI
O15 19 China 景诗晨 JING SHICHEN
O15 20 China 姚悦 YAO YUE
O15 21 China 李恩洋 LI ENYANG
O15 22 China 王炜凡 WANG WEIFAN
U12 23 China 苏振鑫 SU ZHENXIN
U15 24 China 朱松煜 ZHU SONGYU
U12 25 China 杨松谕 YANG SONGYU
U12 26 China 赵衍赫 ZHAO YANHE
U10 27 China 赵瑞阳 ZHAO RUIYANG
O15 28 China 熊天博 XIONG TIANBO
O15 29 China 何玉凤 HE YUFENG
O15 30 China 郭英见 GUO YINGJIAN
U10 31 China 郜梓丞 GAO ZICHENG
U10 32 China 曹楚望 CAO CHUWANG
U10 33 China 李天煜 LI TIANYU
O15 34 China 陈柯瑞 CHEN KERUI
U12 35 China 孙博文 SUN BOWEN
U12 36 China 李则霆 LI ZETING
U10 37 China 胡菁菀 HU JINGYU
U12 38 China 郭思远 GUO SIYUAN
U12 39 China 叶沐阳 YE MUYANG
U12 40 China 胡芊菀 HU QIANYU
U12 41 China 张曼睿 ZHANG MANRUI
U12 42 China 李润 LI RUN
U12 43 China 陈芊羽 CHEN QIANYU
O15 44 China 郑春晖 ZHENG,CHUNHUI
U10 45 China 夏铖泽 XIA,CHENGZE
U12 46 China 王轶 WANG,YI
U12 47 China 郑祎璇 ZHENG,YIXUAN
U10 48 China 姜逸轩 JIANG,YIXUAN
U10 49 China 姜浩宇 JIANG,HAOYU
U10 50 China 徐瑞檐 XU,RUIYAN
U10 51 China 姜左宜 JIANG,ZUOYI
U10 52 China 林子超 LIN ZICHAO
U10 53 China 姚泽轩 YAO ZEXUAN
U15 54 China 庄子妍 ZHUANG ZIYAN
O15 55 China 庄明 ZHUANG MING
O15 56 China 黄中华 HUANG ZHONGHUA
O15 57 China 黄明睿 HUANG MINGRUI
O15 58 China 罗思远 LUO SIYUAN
U15 59 China 熊俊淇 XIONG JUNQI
O15 60 India Jayant Ameta
O15 61 India Rohan Rao
O15 62 India Kishore Kumar Sridharan
O15 63 India Prasanna Venkatesh Seshadri
O50 64 India Gurunathan Lalitha
O50 65 Japan Yoichi Enta
O15 66 Japan Keisui Okuma
O15 67 Japan Naoya Otani
O15 68 Japan Satoshi Ando
O15 69 Japan Yuki Yamamoto
O15 70 Japan Kota Morikawa
O15 71 Japan Hideaki Jo
O15 72 Japan Ken Endo
O15 73 Japan Yuki Kajihara
O15 74 Japan Takeya Saikachi
O50 75 Japan Minako Sakai
O15 76 Japan Yuhei Kusui
O15 77 Taiwan LI KUO AN
O15 78 Taiwan WU TUNG YI
O15 79 Taiwan HSU PANG YEN
U15 80 Taiwan LIU RUO YU
O15 81 Taiwan WANG CHI YI
O15 82 Taiwan CHUNG NIEN I
O15 83 Taiwan LU PEI
O15 84 Iran OMID OSTAD NOROUZI
O15 85 Iran SAIRAN NILI
U10 86 Iran ARTIN DASTYAR
O15 87 Singapore Heng Yi Qun
O15 89 Philippines John Joseph De Jesus Gabata
O15 91 Philippines Allan Darcy Gan
U12 93 Korea 이다연 Da Yeon Lee
U10 94 Korea 박선유 Park Sun Yoo
U10 95 Korea 장시은 Jang Si Eun
U10 96 Korea 이세아 Lee Se Ah
U10 97 Korea 김솔 Kim Sol
U10 98 Korea 강건우 Kang Geon Woo
U10 99 Korea 정지훈 Jung Ji Hoon
U10 100 Korea 김현수 Kim Hyun Soo
U10 101 Korea 이현새 Lee Hyun Sae
U10 102 Korea 강한준 Kang Han Jun
U12 103 Korea 곽도원 Kwak Do Won
U12 104 Korea 김송현 Kim Song Hyun
U12 105 Korea 서윤재 Seo Yun Jae
U12 106 Korea 박경수 Park Kyung Soo
U12 107 Korea 고영범 Ko Young Bum
U12 108 Korea 김재희 Kim Jae Hee
U12 109 Korea 손예원 Son Ye Won
U12 110 Korea 김승희 Kim Seung Hee
U10 111 Korea 고승완 Ko Seung Wan
U10 112 Korea 성민준 Sung Min Jun
O15 113 Korea 이황래 Lee Hwangrae
O15 114 Korea 주승로 Joo Seung Ro
O15 115 Korea 곽승재 Kwak Seung Jae
U10 116 Korea 오정현 Oh Jung Hyun
U10 117 Korea 오정훈 Oh Jung Hoon
U12 118 Korea 김세인 Kim Se In
U10 119 Korea 김형우 Kim Hyung Woo
U10 120 Korea 이강민 Lee Gang Min
U10 121 Korea 진주빈 Jin Ju Bin
U10 122 Korea 고준혁 Ko Jun Hyuk
U10 123 Korea 김형건 Kim Hyung Geon
U12 124 Korea 윤지용 Yoon Ji Yong
U12 125 Korea 이재헌 Lee Jae Heon
U10 126 Korea 현은채 Hyun Eun Chae
U12 127 Korea 현은수 Hyun Eun Soo
U12 128 Korea 권순성 Kwon Sun Seong
U10 129 Korea 김현규 Kim Hyun Gyu
U12 130 Korea 고신혁 Ko Sin Hyuk
U12 131 Korea 최정현 Choi Jeong Hyun
U10 132 Korea 오수연 Oh Soo Yeon
U12 133 Korea 오태한 Oh Tae Han
U15 134 Korea 이도현 Lee DoHyun
U15 135 Korea 김성환 Kim Sung Hwan
U15 136 Korea 김지윤 Kim Ji Yun
O15 137 Korea 이은희 Lee Eun Hee
O15 138 Korea 임지연 Lim Ji Hyun
O50 139 Korea 권혁선 Kwon Hyuk Sun
U10 140 Korea 진성원 Jin Sung won
U12 142 Korea 허지원 Hur Ji Won
U15 143 Korea 이정준 Lee Jung Jun
U12 144 Korea 이승민 Lee Seung Min
U12 145 Korea 이예찬 Lee Ye Chan
U12 146 Korea 권대규 Kwon Dae Kyu
U12 147 Korea 김진서 Kim Jin Seo
U15 148 Korea 김동우 Kim Dong Woo
U15 149 Korea 최민석 Choi Min Suk
U12 150 Korea 박주혁 Park Ju Hyuk
U12 151 Korea 이승현 Lee Seung Hyun
U15 152 Korea 김승록 Kim Seung Rok
U12 153 Korea 박준혁 Park Jun Hyuk
U12 154 Korea 윤준석 Yoon Jun Seok
U12 155 Korea 김예원 Kim Ye Won
U12 156 Korea 곽성현 Kwak Sung Hyun
U12 157 Korea 박준현 Park Jun Hyun
U10 158 Korea 김지호 Kim Ji Ho
U12 159 Korea 서지원 Seo Ji Wn
U12 160 Korea 이주영 Lee Ju Young
U15 161 Korea 최승재 Choi Seung Jae

05. Location

Miterre Hotel


Address : 제주특별자치도 제주시 애월읍 애원로 474-29 (우)63035
                   474-29, Aewon-ro, Aewol-eup, Jeju-si, Jeju-do, Republic of Korea
WebSite : http://www.miterrehotel.com

06. Results

Individual Round 1 - 5
Rank Number 이름 (姓名, Name) Nationality Total R1 R2 R3 R4 R5
1 O15-50 곽승재 (Kwak Seungjae) Korea 1246 290 231 300 212 213
2 O15-32 켄 엔도 (Ken Endo) Japan 1086 250 268 176 139 253
3 O15-23 로한 라오 (Rohan Rao) India 1078 213 204 275 162 224
4 O15-31 히데아키 조 (Hideaki Jo) Japan 1070 265 242 223 158 182
5 O15-26 케이수이 오쿠마 (Keisui Okuma) Japan 980 215 190 208 159 208
6 O15-12 王炜凡 (Wang Weifan) China 937 200 200 156 162 219
7 O15-35 유헤이 쿠수이 (Yuhei Kusui) Japan 925 260 150 233 134 148
8 O15-25 프라산나 세샤드리 (Prasanna Venkatesh Seshadri) India 920 193 165 192 188 182
9 O15-24 키쇼르 스리드하란 (Kishore Kumar Sridharan) India 869 240 196 204 159 70
10 O15-37 Wu Tung Yi Taiwan 832 270 122 170 131 139
11 O15-48 이황래 (Lee Hwangrae) Korea 801 170 190 197 130 114
12 O15-11 李恩洋 (Li Enyang) China 786 210 154 141 127 154
13 O15-21 罗思远 (Luo Siyuan) China 739 245 98 163 107 126
14 O15-10 姚悦 (Yao Yue) China 725 220 113 246 108 38
15 O15-08 李芊子 (Li Qianzi) China 709 275 104 192 96 42
16 O15-33 유키 카지하라 (Yuki Kajihara) Japan 616 205 156 122 87 46
17 O15-34 타케야 사이카치 (Takeya Saikachi) Japan 557 127 113 115 40 162
18 O15-19 黄中华 (Huang Zhonghua) China 548 190 63 163 92 40
19 O15-22 자이안트 아메타 (Jayant Ameta) India 514 160 119 49 79 107
20 O15-36 Li Kuo An Taiwan 481 145 100 50 96 90
21 O15-09 景诗晨 (Jing Shichen) China 461 127 98 80 52 104
22 O15-29 유키 야마모토 (Yuki Yamamoto) Japan 458 145 116 58 91 48
23 O15-28 사토시 안도 (Satoshi Ando) Japan 451 159 151 62 31 48
24 O15-07 王明意 (Wang Mingyi) China 428 146 102 93 87 0
25 O15-45 John Joseph Gabata Philippines 421 124 109 112 56 20
26 O15-13 熊天博 (Xiong Tianbo) China 397 145 102 76 36 38
27 O15-01 谢金伯 (Xie Jinbo) China 382 116 61 68 60 77
28 O15-04 朱斌熙 (Zhu Binxi) China 377 104 63 48 67 95
29 O15-03 郭昱辰 (Guo Yuchen) China 344 109 79 80 36 40
30 O15-02 黄宇 (Huang Yu) China 343 127 88 50 60 18
31 O15-27 나오야 오타니 (Naoya Otani) Japan 282 106 40 67 51 18
32 O15-41 Lu Pei Taiwan 251 56 27 48 55 65
33 O15-49 주승로 (Joo Seungro) Korea 249 72 0 48 24 105
34 O50-03 미나코 사카이 (Minako Sakai) Japan 235 49 40 62 24 60
35 O50-06 Hsu Pang Yen Taiwan 229 76 19 32 60 42
36 O15-30 코타 모리카와 (Kota Morikawa) Japan 228 72 57 32 20 47
37 O50-05 권혁선 (Kwon Hyukseon) Korea 208 75 48 25 60 0
38 O15-47 Allan Darcy Gan Philippines 205 51 0 67 67 20
39 O15-20 HUBO China 194 13 13 75 36 57
40 O15-14 何玉凤 (He Yufeng) China 180 58 39 18 36 29
41 O50-02 요이치 엔타 (Yoichi Enta) Japan 168 21 29 49 31 38
42 O15-44 Heng Yi Qun Singapore 137 78 19 0 40 0
43 O50-08 Chung Nien I Taiwan 129 91 0 18 0 20
44 O15-06 李莹 (Li Ying) China 100 68 0 32    
44 O15-16 陈柯瑞 (Chen Kerui) China 100 46 0 18 36 0
46 O15-52 임지연 (Lim Jiyeon) Korea 91 37 0 0 36 18
47 O50-07 Wang Chi Yi Taiwan 81 27 0 0 36 18
48 O15-18 庄明 (Zhuang Ming) China 80 58 0 0 0 22
49 O15-17 郑春晖 (Zheng Chunhui) China 64 34 0 0 0 30
50 O15-05 李书宁 (Li Shuning) China 62 62 0 0 0 0
51 O50-01 Gurunathan Lalitha India 11 11 0 0 0 0
52 O15-51 이은희 (Lee Eunhee) Korea 0 0 0 0 0 0

Team Round 6 – 7
Official Rank Team Total   R6   R7   Notes
1 1 JPN-A   1820   960   860  
2 2 IND-A   1700   760   940  
  3 JPN-B   1330   720   610  
3 4 KOR-A   1240   665   575  
4 5 CHN-A   1210   720   490  
  6 CHN-B   1090   530   560  
5 7 TPE-A   1000   570   430  
  8 CHN-D   830   450   380  
  9 JPN-C   645   380   265  
  10 CHN-C   490   240   250  
  11 UAN-4   330   120   210  
  12 UAN-2   290   155   135  
  13 KOR-C   270   145   125  
  14 CHN-E   135   0   135

All players ranking and score will be announced.

(
Result Download )

07. Contact

Then main organizer of the 2018 Asia Sudoku Championship is Korea Puzzle Association.

• Website:
http://koreapuzzle.org
• Email:
asc@koreapuzzle.org

 Contact Person

• Name:
John Heungcheul Park
• Email:
john@koreapuzzle.org
• Phone No.:
+82 10 3782 4287
• Address:
1012 Samsung IT Valley,Guro Digital Road,Seoul, Korea

 Representative of Asian Countries

• Prasanna Seshadri(WPF)
prasanna.seshadri@worldpuzzle.org
• Yuhei Kusui(WPF)
+81 090 82673099
kusui@curling.or.jp
• Haijun Zhang(WPF)
+86 13911033205
13911033205@126.com
• George Xingcun Wang(China)
+44 7979803256
beijing.puzzler@gmail.com
• Meishuku Ishimura(Japan)
+81 42 3904334
office@jppuzzles.com
• Amit Sowani(India)
+ 91 9008422744
amitsowani@gmail.com
• Simon L. Chua(Philippines)
+63 629923045
simon_l_chua@yahoo.com
• Ravee Joradol(Tailand)
+66 2 2950861
info@thaicrossword.com
• Gaurav Singla(UAE)
+971 4 5519406/28
gsingla@rootstalkacademy.com
• A B M Jabed Sultan Pias(Bangladesh)
+88 01716179289
piasbd@gmail.com
• Oddest Wu(Chinese Taipei)
+88 635991030
oddest.wu@gmail.com
• Omid Ostad Norouzi(Iran)
+98 9217467935
omid.oon@gmail.com